Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/fellowshipinhislove.com/includes/menu.inc).

Do czego może przydać się pulsoksymetr?

  • Posted on: 15 October 2021
  • By: addmean
Obecnie różnorodność aparatury pomiarowej oraz diagnostycznej wykorzystywanej w medycynie daje szerokie możliwości w dziedzinie monitorowania bieżącego stanu zdrowia.


Prócz znanych urządzeń takich jak termometr czy ciśnieniomierz, oferowane są również te nieco mniej powszechne, ale w niektórych przypadkach niezwykle pomocne.
Takim urządzeniem jest na przykład pulsoksymetr.


Pulsoksymetr to elektroniczne urządzenie wykorzystywane do nieinwazyjnych pomiarów saturacji krwi. Saturacja to skrócie opisując procent wysycenia hemoglobiny tlenem. W standardowych warunkach saturacja wynosi 95-99%. Do uzyskania pomiaru wykorzystywany jest stopień pochłaniania przez czerwone krwinki promieniowania czerwonego i podczerwonego zainstalowanego w pulsoksymetrze


mężczyzna w koszuli w kratkę
Author: AnEternalGoldenBraid
Source: http://www.flickr.com


Dobrze znany jest fakt, że w trakcie wspinaczki na dużą górę saturacja spada. Wraz ze wzrostem wysokości następuje zmniejszanie się parcjalnego tlenu w powietrzu atmosferycznym, a to powoduje możliwość wystąpienia tak zwanej choroby górskiej. Z tego powodu pulsoksymetry mogą być stosowane przez wspinaczy górskich, jako przedmioty zezwalające na przeprowadzenia badania w warunkach terenowych.

W opisywanym tu tekście przeczytasz niebanalne treści, jednak zobacz także, co kryje się w najnowszym linku (https://lampomat.pl/lampy-maxlight). Śmiało po prostu go kliknij!

Istnieją badania wykazujące, iż poziom wysycenia krwi tlenem ma przełożenie na poziom ryzyka wystąpienia choroby, a co za tym idzie urządzenie do saturacji krwi pozwala wskazywać na niepowodzenie w dalszej wspinaczce. Trzeba jednak pamiętać, że pulsoksymetr urządzenie wspomagające, w normalnych warunkach wyniki powinny być interpretowane wyłącznie w konsultacji z lekarzem - zobacz więcej.
Standardowo jest to urządzenie badające istotne parametry fizjologiczne, odzwierciedlające czynności oddechowe i wentylacyjne.

Chciałbyś poznać coś podobnie użytecznego? Ekstra, ta strona www karma dla owczarka niemieckiego na pewno będzie dla Ciebie wartościowa, gdyż przeczytasz na niej wiele podobnych danych.

Odpowiednie stosowanie pulsoksymetru oraz monitorowanie wyników umożliwia określić czy osoba jest narażona na hipoksję.